Efsane Tatlılar

EFSANE TATLILAR/VINTAGE TASTES

Bu tatlılar birer efsane. Efsane olmakla kalmıyorlar hepsi de yüzyıllar öncesinden hikayelerle geliyorlar. İşte hepsinin ayrı ayrı hikayeleri.

Amerikan Brownie / American Brownie

Amerikan Brownie / American Brownie

1800’lü yılların sonlarında Palmer Hotel sahibinin eşi olan Bertha Palmer, ‘’Yönetici Kadınlar Kurulu’’nun da başkanıdır. Düzenlenen bir panayırda, kuruldan kadınlar pavyonu için özellikle kumanyada sunulabilecek özel bir tatlı yaratması istenince Palmer otelin pasta şeflerinden bir turta diliminden daha kolay yenilen ve bir pasta diliminden daha küçük olan ve özellikle kumanyada kolaylıkla sunulabilecek bir tatlı yaratmalarını istedi. Sonuç çikolatalı bir keke göre iki kat daha çikolatalı ve pekan cevizli, ayrıca kabarmayan bir kek idi. Günümüzde hala Palmer Hotel menüsünde sunulmaya devam edilmektedir.

Apfelstrudel

Apfelstrudel

Apfelstrudel Almanya kaynaklı bir tatlı olarak bilinmesine karşın aslında Avusturya kaynaklı olup tarihi 17. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Viyana Kütüphanesi’nde 1696 yılında el ile yazılmış olan eski bir tarif bulunmaktadır. Strudel kelimesi girdap anlamına gelen ‘’whirlpool’’ kelimesinden gelmektedir. Birçok yemekte de olduğu gibi Apfelstrudel de farklı kültürlerin kaynaşması sonucudur. Kullanılan ince hamur Türk’lerin baklava hamurudur ve Osmanlı Sultan’larının İstanbul Topkapı Sarayı’ndaki aşçılarından 15. Yüzyıl sonları ile 17. Yüzyıl başları arasında Viyana’ya ulaşmıştır.

Ballı Pasta

Ballı Pasta

Bugünlerde pek rastlayamadığımız çocukluğumuzun nostaljik pastası. Kıtır hamuru, ipeksi kreması ve üzerini kaplayan ballı şurubu ile günümüze gelen lezzet.

Cheesecake

Cheesecake

Cheesecake M.Ö. 234 yılı Antik Yunan’ da çok popülerdi ve biri baharatlı-tuzlu; Libum, diğeri ise tatlı; Savillum/Cato’s Cheesecake olmak üzere iki çeşit olarak yapılırdı. Günümüze kadar gelişerek gelen temel tarif ise M.Ö. 230 yılında yayınlanmıştır ve yalnızca peynir, bal ve buğday unundan oluşmaktadır. M.Ö. 776 yılında ise ilk olimpiyat oyunlarında sporculara ikram edilmiştir. Romalıların Antik Yunan’ı fethi sonrasında ise M.Ö. 1000 yıllarında Roma orduları tarafından Büyük Britanya ve Batı Avrupa’ya tanıtılmış böylece Cheesecake İskandinavya, İngiltere ve kuzeybatı Avrupa’da popüler olmaya başlamıştır. Bu dönemde çeşitli tarif varyasyonları üretilmeye başlanmış ve günümüz tarifine daha çok benzeyen tarifler oluşmuştur.

Cheesecake tarihinde New York  Cheesecake’ den bahsetmezsek olmaz. Kadifemsi ekşi krema, krem peynir ve belli belirsiz limon rayihası ile yapılan kremamsı, pürüzsüz, zengin, yoğun ve lezzetli . 1928 yılında Birleşik Devletler’ de Kraft Philedelphia markası ile bol miktarda krema eklenerek pürüzsüz, kolay sürülen ve çok daha lezzetli olan pastörize krem peyniri piyasaya sürdü. New York’ taki efsanevi Turf Restaurant ’ın sahibi olan Arnold Reuben, ilk New York Cheesecake tarifini kendisinin ürettiğini iddia etmektedir.  Efsaneye göre Reuben kendisine ikram edilen Cheesecake ’i çok beğenmiş, tarifinde bazı değişiklikler yaparak ve Philedelphia Krem Peynirini kullanarak yeni bir tarif üretmiştir. Bu cheesecake’ i sahibi olduğu Turf Restaurant’ ta sunmaya başlamış ve büyük bir hızla Duke Elington gibi müşteriler arasında popüler hale gelmiştir.

**KLASİK CHEESECAKE/CLASSIC CHEESECAKE

**TARÇIN&ELMA CHEESECAKE/CINNAMON&APPLE CHEESECAKE

**BALKABAKLI CHEESECAKE / PUMPKIN CHEESECAKE

**KIRMIZI KADİFE CHEESECAKE / RED VELVET CHEESECAKE

**SAN SEBASTIAN CHEESECAKE / BASQUE BURNT CHEESECAKE

**NEW YORK CHEESECAKE / NEW YORK CHEESECAKE

Chrusciki

Chrusciki

Gevrek veya yumuşak, Chrusciki geleneksel olarak Polonya’da Christmas için hazırlanan bir donut çeşididir. Chrusciki yanında Chrusty, Faworki hatta şekli nedeni ile Angel Wings/Melek Kanatları olarak da adlandırılır.

Çikolatalı Kütük Pasta / Chocolate Yule Log

Çikolatalı Kütük Pasta / Chocolate Yule Log

Yule Log/Buche de Noel  Fransa ve Fransızca konuşulan ülkelerde Christmas arifesinde servis edilen, üç boyutlu bir kütük şeklinde olup Christmas süsleri ile süslenen geleneksel bir kutlama pastasıdır. Genellikle çikolatalı yapılması yanında kestane, fındık, antep fıstığı ve çeşitli meyvelerle de yapılır.

17.yüzyılda büyük bir kütük, evi ve ev halkını koruması için kutsandıktan sonra parçalara bölünür ve Christmas’a kadar 12 gün boyunca her gece parçalar halinde yakılırdı. 12. Günün sonunda yanmamış bir parçası kaldıysa, evi her türlü kötülükten koruması için bir sonraki Christmas’a kadar evde güvenli bir şekilde saklanırdı. Zamanla şehirler büyüyüp evler ve şömineler küçüldükçe bu geleneği gerçekleştirmek imkansız hale geldi. 1860 yılında Lyon’da bir pastacı bu geleneği simgesel olarak devam ettirmek için kütük şeklinde dekore edilmiş bir pasta yaptı. Günümüzde Christmas zamanı hala bu pasta yapılmaktadır.

Ekler / Eclair

Ekler / Eclair

Ekler hamuru olan Şu Hamuru’ nun kökeni 16. yüzyılda Kraliçe Catherine de Medici’ nin de pastacısı olan ünlü şef Popelini’ ye dayanmaktadır. 1540 yılında şef Popelini kendisinden önce şu hamurunun ilk versiyonunu yaratan Pantenelli’ nin tarifini geliştirerek fırında pişirilen küçük hamur topları yapmıştır. İşte bu toplar şu hamurunun atası olmuştur.

Gelelim Ekler’ e. Antonin Careme tarifte düzenleme yaparak hamuru parmak şeklinde dökmüş ve içine kayısı marmeladı veya kahve ya da çikolata tadında pastacı kreması ‘’Pastry Cream’’  doldurmuş ve üzerini çikolata glazür ile kaplamıştır. Bu Ekler’ in doğuşudur fakat bu tatlının Ekler ismini alması yaklaşık 20 yıl sürmüştür. Neden Ekler? İşte bunun ilginç bir hikayesi var. ‘’Bu kek o kadar güzel ki bir ‘’an’’ da yeniyor denmiş, Fransızca’ da an karşılığı olan ‘’Eclair’’ adını almıştır.

Geleneksel Ekler’ in yanında Bodrumlu Pastalar’ a özel BODRUM MANDALİNALI EKLER de beğenilerinize sunulmuştur.

Ev Baklavası

Ev Baklavası

Dünyadan çeşitli Efsane Tatlılar’ dan örnekler sunup da kendi ev baklavamızdan söz etmemek olmaz.

Günümüzdeki klasik baklava bu gösterişli ve incelikli şeklini Osmanlı döneminde almıştır. Baklava ile ilgili en eski Osmanlı kaydı, Fatih dönemine ait Topkapı Sarayı mutfak defterlerindedir. Bu kayda göre, hicrî 878 yılı (1473) şaban ayında Saray’da baklava pişirilmiştir.  17. yüzyılın ortalarında, İstanbul’ dan çok uzakta, Bitlis Beyi’nin konağına konuk olan Evliya Çelebi, baklava yediğini yazar. Sultan 3. Ahmed’ in dört oğluna 1720 yılında yapılan görkemli sünnet düğününü anlatan Vehbi’ nin “Surnâme”sinde, bütün konuklara baklava ikram edildiği yazılıdır.

Bunlar gibi kayıtlardan, Osmanlı İmparatorluğu’ nun hemen her yöresinde bilinen baklavanın, daha çok Saray’da, konaklarda, ziyafetlerde, şenliklerde tüketildiği anlaşılıyor. Zor beğenen servet ve mevki sahiplerini hoşnut etme çabasının, baklavayı basit bir hamur işi olmaktan çıkarıp ustalık gerektiren incelikli bir mutfak ürünü haline getirdiği söylenebilir. Saray’ da ve konaklarda, baklava yapımında usta olan aşçıların tercih edildiği ve baklava yufkasının çok ince açılmış olmasına önem verildiği biliniyor. İşe alınacak aşçıya, sınama olarak, pilavın yanı sıra baklava da yaptırılırmış. Aşçının usta olanı, hamuru kesişinden anlaşılırmış. Kesilen pazılar açıldığında, hem çok ince hem de tepsinin içini tam kaplayacak boyutlarda olursa, aşçının ustalığı kabul edilirmiş.

Klasik İngiliz Elmalı Turta / Classic English Apple Pie

Klasik İngiliz Elmalı Turta / Classic English Apple Pie

İngiliz Elmalı Turta tarifi İngiliz Edebiyatı’nın babası olarak kabul edilen Chaucer’ın dönemine kadar dayanmaktadır. İlk basılı tarifin 1381 yılında yayımlandığı ve günümüz elmalı turtasından farklı olarak içinde incir, üzüm, armut, safran ve tabi ki elma olduğu söylenmektedir. Elma ile birlikte kullanılan bu meyveler o dönemde çok pahalı ve zor bulunan şekerin yerini alıyordu. Orijinal İngiliz Elmalı Turta’sı Coffin adı verilen, yenilmek için değil sadece dolguya; deyim yerinde ise; tabak oluşturması için kullanılan bir hamur kabuk içinde ikram edilirdi.

Diğer Çeşitler:
**BALKABAKLI TURTA / PUMPKIN PIE

**FISTIK EZMELİ TURTA / PEANUT BUTTER PIE

Minimum sipariş miktarı 8 kişilik ve katları.

Likörlü Çikolata / Chocolate Liqueur Cordials

Likörlü Çikolata / Chocolate Liqueur Cordials

18.yüzyıldan bu yana Fransızlar ‘’Girotte’’ adı verilen, brendiye batırılmış vişnenin önce kakao sonra da çikolata kaplanması ile oluşan bir şekerleme yapmaktadır. 19. Yüzyıl sonlarında vişne ile beraber şurup da kullanılmaya başlanmış ve günümüzde ‘’Cherry Cordial’’ diye anılan tek farkı şurubunda alkol bulunmayan çikolata üretilmiştir. 1930’larda ise İsveçli üreticiler alkollü şurup kullanarak bu günkü haline getirmiştir. Bodrumlu Pastalar ise size bu çikolataları kendi ev yapımı lezzetli  vişne likörü ile sunuyor.

Matcha

Matcha

Matcha aslında yeşil çayın toz formudur. Yeşil çay dünyanın her bölgesinde yetişiyorken Matcha sadece Japonya’ ya özgüdür ama artık ülkemizde, Karadeniz Bölgesi’nde de yetiştirilmektedir. Biz de gururla Karadeniz Matcha Tozu kullanıyoruz. Matcha’ nın insan sağlığına faydalarını kısaca özetlersek;

Bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir antioksidan, kötü kolesterol seviyesini düşük tutarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur, enerji verir, vücutta detoks etkisi yapar, rahatlama ve zihinsel uyarı sağlar, enfekiyonlara karşı korur ve gastrointestinal bozuklukların tedavisinde faydalıdır.

**MATCHA MUS PASTA / MATCHA MOUSSE CAKE

**PANNA COTTA MATCHA CUSTARD

Pavlova

Pavlova

Pavlova, Yeni Zelanda’ nın Rus balerin Anna Pavlova adına yarattığı, taze meyvelerle süslenmiş merengden oluşan sembolik bir tatlıdır. Bu geleneksel tatlı aynı zamanda Avustralya’ da Christmas tatlısı olarak çok popülerdir.

1929 yılında Anna Pavlova’ nın Yeni Zelanda ziyareti sırasında Wellington Hotel pasta şefi efsanevi balerinin onuruna, tütüsünden ilham alarak mereng, krema ve kivi dilimlerinden oluşan bu tatlıyı yarattı. Günümüzde sadece kivi değil çok çeşitli meyve dilimleri ile servis edilmektedir.

Paximadia

Paximadia

Gelelim komşumuzun popüler kurabiyesi olan Paximadia’ ya. ‘’Efsane Tatlılar’’ımızın içinde bu geleneksel Yunan kurabiyesinin de yer almasını ve sizlerle bu lezzeti buluşturmak istedik.  Paximadia İtalyan Biscotti’ ye çok benzeyen fakat ondan farklı olarak anason ve tarçın gibi baharatlarla tatlandırılan bir Yunan kurabiyesidir ve Yunan geleneklerinde büyük bir yere sahiptir. Aslında tarihi Antik Yunan’a dayanır. Paximos kurutulmuş ekmeğin küf üretmediğini ve çok daha uzun dayandığını farkettikten sonra bu yöntem gelenekselleşmiş ve bugünün fırında kurutulmuş kurabiyelerine ulaşmıştır. Paximadia Yunanistan’ da yıl boyu tüketilmesine rağmen özellikle cenaze sonrası şükran yemeğinde sunulur, tercih edilme sebebi ise az şekerli olması ve kuruluğudur. Baklava ve tatlı kurabiye çeşitleri tatlı olmaları nedeni ile düğünler ve kutlamalar için uygundur, cenezeler için değil.

Rus Ballı Pastası / Medovik

Rus Ballı Pastası / Medovik

19.yüzyılda imparator I. Alexander’ ın eşi olan İmparatoriçe Elizabeth baldan nefret eder ve bal ile yapılmış hiçbir şeyi yemezdi. Bir gün saray mutfağına yeni gelmiş olan genç bir tatlı şefi imparatoriçenin bu nefretinden haberdar olmadığı için bal ve ekşi krema ile yapılmış bir kek pişirir. Bu kekin içerisindeki balı algılamayan imparatoriçe bu lezzetli keki çok beğenir. Günümüzde Medovik krema/buttercream, yoğunlaştırılmış süt/condensed milk ve muhallebi/custard gibi çeşitli malzemeler ile de pişirilir, fakat orijinal olanı ekşi krema/sour cream ile pişirilendir.

Whatsapp ile yazın