Blog, Faydalı Bilgiler

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Hindistan cevizi yağı nedir, nasıl kullanılır?

Hindistancevizi yağı genellikle beslenme dünyasında adeta bir mucize yağ olarak kabul edilir. Popülerliği arttıkça, çeşitli faydaları, türleri, kullanımları ve uygulamaları hakkında pek çok kişinin kafasında sorular yer almaktadır. Hindistancevizi yağı nedir, nasıl kullanılır?

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NEDİR?

 

Hindistan cevizi yağı, temel olarak yemeklerde kullanılan, hindistan cevizinin etinden veya çekirdeğinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. %95’e kadar doymuş yağ içeren yağın, anti-enflemetuar özellikler antibakteriyel dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olduğu düşünülmektedir.

DİŞ SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Hindistan cevizi yağı, streptocooous mutans, ağızdaki diş plağına neden olan bakteri, diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi bakterilere karşı güçlü bir silahtır. Ağızda gargara yaparak bakterilerin antiseptik olarak etkili bir şekilde azaltılmasına yardımcı olabilir.

CİLT SORUNLARINIZI ORTADAN KALDIRIN

Hindistan cevizi yağı dermatit ve diğer cilt hastalıklarını iyileştirdiği gözlemlenmektedir. Özellikle cildinizde egzama sorunu yaşıyorsanız mükemmel rahatlama sağlayabilir.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Hindistan cevizi yağı bacaklarınız, kollarınız ve dirsekleriniz için harika bir nemlendiricidir. Cildiniz çok yağlı değilse cildinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca çatlak topuklar için de iyileştirici özelliğe sahiptir. Yatmadan önce topuklarınıza sürüp ince bir çorap giyinin ve ayaklarınız pürüzsüz olana kadar her gün devam edin.

YIPRANMIŞ SAÇLARINIZI GÜÇLENDİRİN

Hindistan cevizi yağı saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Tek başına hindistan cevizi yağı, şampuanlamadan önce veya sonra uygulandığında saçtaki protein kaybını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞINI 14 FARKLI ŞEKİLDE KULLANABİLİRSİN

  1. “Oil Pulling” yap

Hindistan cevizi yağının en garip kullanım şekli değil belki ama oldukça yakın. ‘Oil pulling’, Hndistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 20 dakika kadar çiğneyerek yapılan antik bir Ayurveda tekniğidir. Yağ; tükürük bezlerinde toplanan toksinleri emer ve kıvamlı, beyaz bir şekle dönüştürür. Birçok başka şeyin yanı sıra, ‘oil pulling’ in vücutta detoks etkisi yarattığına, dişleri beyazlattığına, uykusuzluğu önlediğine, eklem yangılarını ve migren ağrılarını azalttığına inanılmaktadır.

  1. Doğal makyaj temizleyicisi

Pamuğa biraz Hindistan cevizi yağı sür ve makyajını temizle. Çıkmak bilmeyen, uğraştırıcı, suya dayanıklı maskara ve kırmızı rujda bile işe yarayan bu yağı makyajını sildikten sonra, yüzünü ılık suyla yıkayarak arındır.

3. Parlak ve sağlıklı bir görünüm veren saç bakımı

Duşa girmeden önce saçına çok olmamak kaydıyla Hindistan cevizi yağı uygula ve farkı tecrübe et. Saçın daha yumuşak, parlak ve daha başa çıkılabilir olacak. Bir çay kaşığı kadar yağ ile saçına güzelce masaj yap.  En az 10 dakika kadar bu şekilde durmayı dene.

4. Bebeksi bir cilde kavuş

Az miktarda yağ ile cildine masaj yap; özellikle de dizler, dirsekler, ellerinizin arka kısımları ve ense gibi ihtiyaç duyulan bölgelere uygula. Yıkanmadan önce en az 10 dakika bekle.

  1. Saç kabarmasına son!

Uçuşan saçlarını, elektiriklenen saçlarını bir miktar Hindistan cevizi yağı ile düzeltebilirsin.

  1. Ferah kok

Hindistan cevizi yağını, koltuk altlarına ve ayaklarına doğal bir deodorant olarak sürebilirsin. Aynı zamanda ararot, shea yağı ve pong-busting güç için gerekli yağlarla da karıştırabilirsin.

7. Esmer tenler için bronzlaştırıcı güneş kremi

Yazın bronz bir tene kavuşmak için Hindistan cevizi yağını deneyebilirsin. (Açık tenliler uyguladığında yanma ve kızarma olabilmektedir.)

8. Pişiklere son!

Hindistan cevizi yağı, pişiği nazikçe rahatlatır.

9. Tatlı atıştırmalıklar için küçük bir dokunuş

Hindistan cevizi yağı ile granola, cips gibi birçok atıştırmalık yapabilirsin.

10. Baharla gelen saman nezlesi için birebir çözüm

Saman nezlesinin semptomlarını rahatlatması için çocuğunun burun deliklerinin kenarlarına az bir miktar Hindistan cevizi yağı sür. Böylelikle tozlar ve polenler yağa tutunacak ve çocuğunun burnuna girmeyecekler.

11. Bebeğin diş çıkarırken acılarını dindir

Az miktarda Hindistan cevizi yağı ile rahatlaması için bebeğinin diş etlerini nazikçe ov.

12. İyileşmeye yardımcı olur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/guzellik/hindistan-cevizi-yagi-nedir-nasil-kullanilir-szcu7/?utm_source=szc&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber

https://letspepapp.com/hindistan-cevizi-yagi-mucizesi/

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir