Siz hiç Baklavalı Cheesecake yediniz mi ya da Bodrum Mandalinalı Ekler?.

Mesleğim mimarlık ve 2004 yılında Bodrum’a yerleşene kadar 20 yıl mesleğimi sürdürdüm. Bodrum’a geldikten sonra bir süre mimarlıktan uzak kaldım, o sırada zaten eskiden beri severek yaptığım kek ve pastalar ön plana çıkmaya başladı. Pastacılıkta kullanılan malzemeleri detaylı olarak araştırdığımda ise katkı maddeleri kullanıldığını ve bunların temelde maliyeti ucuzlattığını gördüm. Oysa günümüzde herkes doğal beslenmenin doğru ve sağlıklı olduğunun bilincine varmış durumda ve mümkün olduğunca doğal beslenme çabasında.

Bodrum sadece bir turizm beldesi olarak görülebilir, ama bunun yanında göz ardı edilen bir yanı daha var. Neredeyse her ürünün doğal olanına kolaylıkla ulaşılabiliyor, sağlıklı ürünler tüketebiliyorsunuz. Bu durumda satışı yapılan ürünlerdeki katkı maddelerine maruz kalmak çok anlamsız geldi ve sadece doğal ürünler; köy yumurtası, sütü ve tereyağı kullanarak ve çikolatanın en kalitelisi olan Belçika Çikolatası ile önce kızlarımın doğum günü pastalarını yapmaya başladım. O zamanlar bu işin hayatımın bir parçası olacağını tabi ki tahmin edemezdim. Önce yakın çevreme derken onların çevrelerine pastalar yapmaya başlayınca bu işi geliştirmeye karar verdim.

Pastalarım beğenildikçe müşterilerimden pasta yanında başka ürünlerin de talepleri gelmeye başladı. 2018 yazında ise Palmarina’ da bir restorandan tatlılarını yapma teklifi aldım. Nasıl olur derken yaz boyunca tatlılarını ben yaptım. Düşündüm ki bazı özel tatlıların orijinalleri ülkemizde fazla bilinmiyor. Örneğin Brownie’ nin gerçeğinin yapılmadığından her zaman yakınmışımdır. Oysa Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu olmam dolayısı ile bende okulumun orijinal tarifinin olması yeni bir fikir yarattı. Bazı ülkelerin özel günlerde yapılan ya da geleneksel olan tatlılarını ürün çeşitlerime eklemeye karar verdim. Bunlardan bazıları ‘’öncelikle’’ Amerika’ dan Brownie, İngiltere’ den Apple Pie, Avusturya’ dan Apfelstrudel, Rusya’ dan Medovik ve olmazsa olmazımız Baklava. Bir de bunların yanında whisky, konyak ve kendi imalatım olan vişne likörü dolgulu çikolatalarımız var.

Ayrıca bu özel yörenin bir ürünü olan Bodrum Mandalinası ile tarifi tamamen bana ait olan Bodrum Mandalinalı Kremayı yaratarak mandalina şeklini verdiğim “Bodrum Mandalinalı Ekler” de en özel ürünlerimizden biri. Bir başka özel ürünümüz de doğu batı sentezi olarak kabul ettiğimiz Baklavalı Cheesecake. Denemeye değer ne dersiniz.

İstanbul’ dan gelip Bodrum’ a yerleşmek yaşantımda yeni ve daha mutlu bir bakış açısına sahip olmama neden oldu. Evet burası güneş ve deniz beldesi ama aynı zamanda hala eski Bodrum’ dan izler taşıyan, muhteşem taş evleri, daracık sokaklarındaki begonvillerle bezenmiş taş duvarları, sıcak kanlı ve dost insanları ve doğal ürünleri ile Halikarnas Balıkçısı’ nın memleketi. Ben de 15 yıldır bu güzellikler ile yaşarken artık kendimi bir Bodrumlu olarak görüyorum. İyi ki buradayım ve umarım hep de burada yaşayacağım.